STACJONARNY:     15 823 82 75    [8-16, pn.-pt.]

KOMÓRKOWY:       606 936 170

market@astrozakupy.pl

Home News Wyjątkowy pokaz „spadających gwiazd” nocą z dnia 12 na 13 sierpnia 2016 r.

Wyjątkowy pokaz „spadających gwiazd” nocą z dnia 12 na 13 sierpnia 2016 r. Wszystkie

Data:

Już za niecałe dwa tygodnie będziemy świadkami niepowtarzalnego widowiska. Nocą z 12 na 13 sierpnia ziemia przejdzie przez kurz i pył pozostawiony po przejściu komety Swifta-Tuttle’a. Drobiny te wchodząc w atmosferę ziemską  będą spalać się jasnym płomieniem światła i pozostawiać za sobą widowiskowe ścieżki na niebie. Deszcz, roje meteorytów i perseidów to najczęściej stosowane nazwy do określenia tego zjawiska.

Według ekspertów będą pojawiać się one z dwukrotnie większą częstością niż zwykle. Oznacza to, że częstość spadania może osiągnąć nawet 200 perseidów na godzinę.
Zapowiada się więc niepowtarzalne widowisko.

Radiant perseidów, czyli obszar w którym pojawi się rój meteorów, znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza. Od nazwy tego gwiazdozbioru pochodzi ich nazwa.

Przed rozpoczęciem obserwacji należy na nocnym niebie zlokalizować gwiazdozbiór Perseusza. Pomocne będą mapy nieba, programy.
Perseusz nie jest łatwy do odszukania, dlatego łatwiej jest zlokalizować pobliski gwiazdozbiór Kasjopei o charakterystycznym wzorze w kształcie litery W.
Dla mniej wprawnych polecam odszukanie Gwiazdy Polarnej oraz skierowanie wzroku trochę na prawo i znajdziemy się w okolicach Perseusza.
Obserwacje można rozpocząć tuż po godzinie 22. Jednak największa częstość będzie po północy.

Do obserwacji nie potrzeba żadnych instrumentów. Dla wygody warto zabrać leżak.
Warto zawczasu przygotować sobie listę życzeń aby nie przeoczyć czegoś istotnego.

Mapka obrazująca obszar pojawienia się roju perseidów.

Mapka

‹ Powrót