Wyciąg okularowy Crayford 2", MICRO 10:1, SC - GSO

459,00 

SKU GSOMSCT001 Categories ,

Brak w magazynie

Email when stock available

Opis

Wyciąg okularowy Crayford GSO to doskonały, pozbawiony luzów istotny element teleskopu typu Schmidt Cassegrain. Wykonany z anodowanego aluminium w technologii CNC, pokrytego nieścieralną czarną powłoką zapewnia estetyczny wygląd i ponadprzeciętną trwałość. Chromowana wewnętrzna ruchoma tuleja przesuwa się płynnie dzięki czterem precyzyjnym łożyskom. Wewnętrzna powierzchnia tulei została wyczerniona i zmatowiona w celu wyeliminowania odblasków i zwiększenia kontrastu. Wyciąg wyposażony jest w microfocuser o przełożeniu 10:1 zapewniający precyzyjną regulację punktu ogniskowania. Wyciąg dedykowany jest do teleskopów z systemem optycznym Schmidt-Cassegrain. Na wyposażeniu znajduje się redukcja z 2″ na 1¼” oraz 2″ gwint filtrowy. Ruchoma tuleja wyciągu ma naniesioną podziałkę milimetrową ułatwiającą ustawienie ostrości. Tuleja obsady okularów wykończona została praktycznym clamping ringiem zabezpieczającym używane akcesoria przed zarysowaniami.
Wyciąg GSO do teleskopów SC usuwa wszelkie niedogodności tradycyjnych systemów ogniskowania tych teleskopów uwidaczniające się szczególnie podczas astrofotografii. Montaż wyciągu jest niezwykle prosty. Wystarczy nakręcić wyciąg na gwint SC znajdujący się w tylnej celi teleskopu. Taki sposób montażu umożliwia obrót wyciągu w zakresie do 360o. Śruba blokująca w obsadzie wyciągu umożliwia pewne zamocowanie go w ustalonej pozycji.
Wyciąg dostarczany jest z dwoma regulacyjnymi śrubami. Śruba od strony teleskopu służy do zablokowania wyciągu w ustalonym położeniu. Dzięki takiej możliwości można wykorzystywać ciężkie akcesoria bez obaw, że ruchoma tuleja wyciągu przemieści się powodując utratę ustawionej ostrości. Druga ze śrub zlokalizowana bliżej okularu umożliwia regulację siły przesuwu tulei wyciągu. Pozwala ona na dobranie wartości tego parametru w zależności do potrzeb.

Dane techniczne:

Gwint kołnierza – typowy 2″ gwint SCT o skoku 24TPI (zwoje na cal)
Minimalna wysokość z założonym adapterem 2″/1¼” – 100mm
Maksymalna wysokość z założoną redukcją 2″/1¼” – 118mm
Wysokość redukcji 2″/1¼” – 10mm
Zakres ogniskowania – 18mm
Wyjście okularowe – 2″
Redukcja okularowa – 2″ na 1 ¼”
Gwint filtrowy – 2″ (M48x0,75)
Microfocuser – 10:1
Waga – 0,75kg
Nośność – do 3kg

Uwaga dotycząca wyciągów GSO wyposażonych w łożyska kulkowe.

Podczas użytkowania wyciągu okularowego skonstruowanego w oparciu o łożyska kulkowe na anodowanej tulei zaznaczą się dwie podłużne linie. Pojawienie się tych linii jest rezultatem kontaktu tulei z łożyskami kulkowymi. W niektórych przypadkach linie te będą słabo widoczne natomiast w innych ślady te będą mocno zaznaczone. Niekiedy linie widoczne będą również w przypadku fabrycznie nowych wyciągów po zaledwie kilku ich zastosowaniach.

Pojawienie się tych wzdłużnych linii nie oznacza, że wyciąg jest wadliwy bądź, że działa niewłaściwie. Nie oznacza to również, że wyciąg z czasem zacznie działać niepoprawnie. Jest to jedynie zmiana kosmetyczna.

Dane techniczne

Waga 2,0 kg
0
Scroll to Top
Przewiń do góry

Wyciąg okularowy Crayford 2", MICRO 10:1, SC - GSO