Wyciąg okularowy Crayford 2" CRF N230mm - GSO

349,00 

SKU GSOCRF001 Categories ,

Brak w magazynie

Email when stock available

Opis

Wyciąg okularowy Crayford GSO CRF 230 to doskonały, pozbawiony luzów istotny element teleskopów zwierciadlanych. Wykonany z anodowanego aluminium w technologii CNC, pokrytego nieścieralną czarną powłoką zapewnia estetyczny wygląd i ponadprzeciętną trwałość. Chromowana wewnętrzna ruchoma tuleja przesuwa się płynnie dzięki czterem precyzyjnym łożyskom. Wewnętrzna powierzchnia tulei została wyczerniona i zmatowiona w celu wyeliminowania odblasków i zwiększenia kontrastu.

Wyciąg ten zapewnia precyzyjną regulację punktu ogniskowania i dostarczany jest z adapterem podstawy o średnicy krzywizny 230mm. Ten typ dedykowany jest do teleskopów zwierciadlanych o średnicy 8″. Na wyposażeniu znajduje się redukcja z 2″ na 1¼” oraz 2″ gwint filtrowy. Ruchoma tuleja wyciągu ma naniesioną podziałkę milimetrową ułatwiającą ustawienie ostrości. Tuleja obsady okularów wykończona została praktycznym clamping ringiem zabezpieczającym używane akcesoria przed zarysowaniami.
Większość wyciągów okularowych GSO Crayford, jest niższych od istniejących zębatkowych wyciągów. W związku z tym ich zakres ogniskowania może okazać się niewystarczający w stosunku do wszystkich okularów i innych akcesoriów. W takim przypadku należy zastosować dodatkowo 2″ złączki okularowe GSO. Dostępne rozmiary złączek: 35, 50 i 80mm.
Montaż wyciągu jest niezwykle prosty. Wystarczy dokręcić go za pomocą trzech śrub M4 umieszczonych równomiernie na obwodzie w tylnej części tubusu. Uprzednio należy zdemontować posiadany wyciąg okularowy. Śruba blokująca w obsadzie wyciągu umożliwia pewne zamocowanie go w ustalonej pozycji.
Wyciąg dostarczany jest z dwoma regulacyjnymi śrubami. Śruba od strony teleskopu służy do zablokowania wyciągu w ustalonym położeniu. Dzięki takiej możliwości można wykorzystywać ciężkie akcesoria bez obaw, że ruchoma tuleja wyciągu przemieści się powodując utratę ustawionej ostrości. Druga ze śrub zlokalizowana bliżej okularu umożliwia regulację siły przesuwu tulei wyciągu. Pozwala ona na dobranie wartości tego parametru w zależności do potrzeb.

Dane techniczne:

Średnica krzywizny płytki podstawy – 230mm
Minimalna wysokość z założonym adapterem 2″/1¼” – 80mm
Maksymalna wysokość z założoną redukcją 2″/1¼” – 120mm
Wysokość redukcji 2″/1¼” – 10mm
Zakres ogniskowania – 40mm
Średnica zewnętrzna wysuwanej tulei – 59mm
Wyjście okularowe – 2″
Redukcja okularowa – 2″ na 1 ¼”
Gwint filtrowy – 2″ (M48x0,75)
Waga – 0,75kg
Nośność – do 3kg

Uwaga dotycząca wyciągów GSO wyposażonych w łożyska kulkowe.

Podczas użytkowania wyciągu okularowego skonstruowanego w oparciu o łożyska kulkowe na anodowanej tulei zaznaczą się dwie podłużne linie. Pojawienie się tych linii jest rezultatem kontaktu tulei z łożyskami kulkowymi. W niektórych przypadkach linie te będą słabo widoczne natomiast w innych ślady te będą mocno zaznaczone. Niekiedy linie widoczne będą również w przypadku fabrycznie nowych wyciągów po zaledwie kilku ich zastosowaniach.

Pojawienie się tych wzdłużnych linii nie oznacza, że wyciąg jest wadliwy bądź, że działa niewłaściwie. Nie oznacza to również, że wyciąg z czasem zacznie działać niepoprawnie. Jest to jedynie zmiana kosmetyczna.

Dane techniczne

Waga 2,0 kg
0
Scroll to Top
Przewiń do góry

Wyciąg okularowy Crayford 2" CRF N230mm - GSO