Montaż azymutalny GSO

1 199,00 

Brak w magazynie

Email when stock available

Opis

Wielofunkcyjny montaż azymutalny GSO jest solidnym i stabilnym sposobem na zamocowanie i operowanie teleskopem. Zapewnia udźwig instrumentów do 7kg. Szczególnie rekomendowany jest dla początkujących i średniozaawansowanych amatorów astronomii oraz obserwatorów przyrody.

Proste nakierowywanie i ruch za obiektami

Montaż ten oferuje dwa tryby poruszania instrumentem optycznym. Odpowiednio dobrane łożyska pozwalają na zmianę położenia instrumentów optycznych poprzez nacisk dłoni bez konieczności stosowania blokad i innych typów sterowania.

Przekładnie ślimakowe pozwalają na precyzyjne przemieszczanie za obserwowanymi obiektami poprzez zmianę położenia w obu osiach. Ruch ten odbywa się poprzez ręczne operowanie pokrętłami. Nie trzeba przy tym przechodzić z jednego trybu poruszania do drugiego, możliwe jest zastosowanie obu na raz.

Uniwersalne i proste mocowanie instrumentu optycznego

Montaż azymutalny GSO zapewnia proste i kompatybilne z większością dostępnych na rynku szyn typu dovetail. Na szynach tego typu można również umieścić instrumenty optyczne do obserwacji ptaków takie jak np. lunety obserwacyjne oraz sprzęt fotograficzny. Łatwy w obsłudze mechanizm zwalniający szynę   pozwala na szybką wymianę sprzętu. Zapewnia on również szybką korektę położenia instrumentów optycznych celem ustanowienia środka ciężkości.

Stabilny o regulowane wysokości statyw

Montaż azymutalny GSO osadzono na sztywnym statywie polowym o regulowanej wysokości aluminiowych nóg w zakresie od 90cm do 130cm. Możliwe jest zastosowanie montażu do celów fotograficznych na opcjonalnej szynie fotograficznej typu dovetail. Nogi statywu zapewniają większą stabilność niż większość standardowych statywów fotograficznych jak również rotację o 360°.

Proste ustawianie i obsługa

Montaż azymutalny GSO został zaprojektowany głównie z myślą o obserwacjach astronomicznych, które nie będą wymagały zaawansowanej wiedzy astronomicznej. Nie ma konieczności dokonywania ustawienia polarnego, lub komputerowego, również zasilanie jest niewymagane. Wystarczy zamocować teleskop i system jest gotowy do prowadzenia obserwacji.

Przeznaczenie

Montaż ten przeznaczony jest do małych i średnich teleskopów np. krótkich refraktorów o średnicy do 130mm, 8” teleskopów Schmidt-Cassegrain, kompaktowych Newtonów do 6” średnicy. Nośność montażu wynosi do 7kg co pozwala na szeroki wachlarz możliwości zastosowania akcesoriów. Dzięki pokrętłom mikro ruchów możliwe będzie śledzenie obiektów przy powiększeniu 300x, a po nabraniu wprawy nawet większe powiększenia nie powinny sprawiać większych problemów. Montaż azymutalny GSO zaprojektowano w taki sposób by nawet dłuższy tubus teleskopu przy sporym nachyleniu nie kolidował z nogami statywu co jest częstym problemem montaży azymutalnych. Montaż GSO cechuje się  również kompaktowymi rozmiarami i niską wagą. W razie potrzeby może on zostać zdemontowany na małe, łatwe do przenoszenia części, które można zabrać wszędzie.

Podstawowe dane montażu:

Materiał korpusu – aluminium
Ciężar montażu ze statywem – 6,2 kg
Nośność montażu – do 7 kg
Pokrętła mikroruchów
Łożyska i przekładnie ślimakowe zapewniają precyzyjne sterowanie ruchem.

Uwaga: Montaż AZ może być wyposażony w opcjonalny stolik na akcesoria.

https://www.astrozakupy.pl/product/Stolik-na-akcesoria-do-montazu-AZ-GSO/?id=1309

Dane techniczne

Waga 10,0 kg

Montaż azymutalny GSO