Ultra krótkoogniskowy astrograf VIXEN VSD100F3.8

Pięciosoczewkowa konstrukcja optyczna, doskonała sprawność układu, duża światłosiła oraz niezwykle precyzyjny helikalny wyciąg okularowy to podstawowe cechy nowego astrografa Vixen.
W rezultacie takiej konstrukcji i doskonałego wykonania uzyskano teleskop charakteryzujący się świetnie skorygowaną aberracją, astygmatyzmem i komą oraz ultra płaskim i szerokim polem widzenia.

Cechy te zapewniają, że jest to instrument zapewniający fenomenalne rezultaty w astrofoto.

VSD100-3-1


Układ optyczny

W teleskopie tym zastosowano soczewkę SD (Super Extra- low Dispersion) w przedniej grupie soczewek obiektywu oraz soczewkę ED (Extra-low Dispersion) w tylnej grupie. Dzięki takiej kombinacji wyeliminowano niebieskią poświatę wokół gwiazd, zredukowano do ekstremalnie niskiego poziomu astygmatyzm i komę oraz uzyskano szerokie i płaskie pole widzenia.

vsd_img1

Vixen VSD100F3,8 posiada najnowocześniejsze powłoki optyczne o bardzo wysokim współczynniku transmisji. Opracowano je w oparciu o charakterystyki soczewki, aby uniknąć obniżenia kontrastu obrazu w wyniku zwiększenia ilości soczewek. Transmisja światła osiąga maksymalny poziom 99,9% na każdej granicy i umożliwia uzyskanie wysokiej jakości zdjęć o wysokim kontraście bez odbić i poświaty.

Do oceny wykonania soczewek VSD100F3.8 zastosowano metodę MTF (Modulation Transfer Function) wykorzystywaną do oceny soczewek obiektywów fotograficznych. Metoda MTF określa wierność odwzorowania szczegółów obiektu przez soczewkę. Elementy układu optycznego Vixen VSD100F3,8 zapewniają w centrum pola widzenia bliski idealnemu współczynnik MFT przy niewielkiej jego zmianie na brzegach. Metoda ta pozwala na bardziej precyzyjną ocenę jakości fotograficznej soczewek w porównaniu do konwencjonalnych metod pomiarowych (diagramy punktowe). Jest to nowy kierunek doboru teleskopu do astrofoto.

vsd_img4

vsd_img3


Wyciąg okularowy

Vixen VSD100F3,8 wyposażono w duży, helikalny wyciąg okularowy, na którym łatwo można zastosować średnioformatowe lustrzanki 645. Minimalny zakres ruchu tulei wyciągu wynosi 20 mikronów zapewniając tym samym wysoką precyzję ustawiania ostrości. Tak precyzyjna regulacja jest możliwa dzięki wykorzystaniu podziałki na wyciągu oraz podziałki noniuszowej. Ta wersja wyciągu w przeciwieństwie od innych wyciągów heliakalnych zapewnia, że zamocowane akcesoria (okular, kamera) nie będą się obracać podczas ustawiania ostrości. Jest to szczególnie użyteczne podczas fotografowania.
Karbowane duże pokrętło ogniskowania pokryte gumą można obracać w łatwy sposób nawet mając na dłoniach założone rękawice. Umożliwia ono płynny obrót nawet przy zastosowaniu dużych kamer CCD.
Wewnętrzny hamulec zapewnia płynny ruch tulei wyciągu bez jakichkolwiek luzów.

VSD100_Vernier _Scale-1-1

Opcjonalne akcesoria

Reduktor ogniskowej (0.79x) o konstrukcji optycznej opartej na 3 elementach optycznych w 3 grupach pozwoli na uzyskanie światłosiły f/3, przy 300 mm ogniskowej.

Tele- Extender (1.58x), 4 elementy optyczne w 3 grupach zapewnią światłosiłę f/6 przy ogniskowej 600 mm i pozwolą przekształcić VSD100F3.8 w instrument lepiej przystosowany do obserwacji planet i innych obiektów na niebie.

Obejmy VSD 115mm, dostarczane z szyną montażową przystosowaną do większości montaży.

Stopka mocująca VSD do szukacza, niskoprofilowa konstrukcja wykonana z anodowanego aluminium stopka do zamocowania szukacza.

Adapter to zamocowania aparatu 645D, umożliwi zamocowanie średnioformatowych lustrzanek 645.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
Scroll to Top
Scroll to Top