STACJONARNY:     15 823 82 75    [8-16, pn.-pt.]

KOMÓRKOWY:       606 936 170

market@astrozakupy.pl

Home News Już dzisiaj przygotuj się do obserwacji komet

Już dzisiaj przygotuj się do obserwacji komet Wszystkie

Data:

W marcu będziemy mieć możliwość obserwacji jednej z najjaśniejszych komet ostatnich lat. Jasność C/2011 L4 (PANSTARRS) powinna być porównywalna z jasnością najjaśniejszych gwiazd.

Druga z komet C/2012 S1 (ISON) zapewni jeszcze bardziej widowiskowe przedstawienie. Przewiduje się, że jej jasność będzie porównywalna z jasnością Księżyca w pełni.

Wiele wskazuje na to, że obie komety powinny być widoczne gołym okiem. Wykorzystując do obserwacji nawet  stosunkowo nieduże lornetki zapewnimy sobie niezapomniane wrażenia.

 

C/2011 L4 (PANSTARRS)

Na początku roku kometa ta widoczna jest jedynie z południowej półkuli naszej planety.
Z terytorium Polski kometę tą będzie można dostrzec od około 10 marca. W tym czasie znajdować się będzie około peryhelium (najbliżej Słońca). Jej jasność najprawdopodobniej będzie wynosić około 0 - 1 mag.

Około 10 marca kometa będzie oddalona tylko 15 stopni od Słońca natomiast około 40 minut po zachodzie Słońca będzie widoczna tylko 2 stopnie nad horyzontem. Spowoduje to, że pomimo dużej jasności będzie ona obiektem bardzo trudnym do dostrzeżenia i będzie widoczna pod warunkiem, że niebo będzie dość przejrzyste. W tym czasie kometa będzie się znajdować gwiazdozbiorze Ryb.

Po kilku dniach możliwości obserwacyjne komety PANSTARRS ulegną poprawie i np. 13 marca godzinę po zachodzie Słońca kometa będzie znacznie wyżej bo 4 stopnie nad zachodnim horyzontem. Przed zachodem słońca będzie jeszcze wyżej  bo 10 stopni nad horyzontem. Przy dobrych warunkach obserwacyjnych powinna być wtedy widoczna gołym okiem (szacowana jej jasność to około 4 – 4,5 mag). Do tego czasu powinna ona rozwinąć długi zakrzywiony warkocz pyłowy o długości ok. 10 -15 stopni.

Dodatkową atrakcją nocy 13 marca może okazać się niewielka odległość komety od księżyca. Elongacja komety (odległość kątowa od Słońca) będzie powoli rosnąć i 22 marca, kiedy przejdzie ona do Andromedy, będzie się znajdować już 22 stopnie od Słońca. Powinna więc być widoczna na tle ciemnego nieba. Niestety ze względu na zmierzający ku pełni Księżyc będzie ona stopniowo tracić na atrakcyjności.

Po 24 marca kometa powinna być widoczna także na porannym niebie, jednak jej jasność będzie słabnąć.
Od około 5 kwietnia kometa będzie na wysokości około 15 stopni nad północno-wschodnim horyzontem i spowoduje to, że będzie ona wtedy dobrze widoczna.

W kolejnych miesiącach kometa będzie wędrować na północ, pozostanie widoczna i dopiero w czerwcu obserwacje za pomocą niedużych lornetek przestaną być możliwe. Jednak za pomocą teleskopów kometę tą będzie można podziwiać nawet w kolejnych miesiącach.


C/2012 S1 (ISON)

To druga kometa, która powinna być w roku 2013 dobrze widoczna przy pomocy niewielkich lornetek a nawet gołym okiem. Jeżeli w kolejnych miesiącach jej aktywność nie będzie malała to jest szansa, że pod koniec roku 2013 będzie ona bardzo atrakcyjnym obiektem do obserwacji. Od momentu odkrycia tej komety jej jasność ciągle rośnie i na początku roku wynosiła ona około 16 mag.

W styczniu pojawi się ona w gwiazdozbiorze Bliźniąt ponad 5 AU od Słońca i niemal tyle samo od Ziemi (1AU – średnia odległość Ziemi od Słońca).

Następnie kometa ta wędrować będzie na zachód przy czym jej jasność powinna stopniowo rosnąć. Elongacja (odległość kątowa od Słońca) komety będzie stopniowo maleć i końcem maja znajdzie się ona zbyt blisko Słońca, aby możliwe były jakiekolwiek obserwacje. Niestety taki stan potrwa aż do początków września.

Kiedy kometa wróci na nocne niebo na początku września jej jasność wynosić będzie około 12 mag i znajdować się będzie w gwiazdozbiorze Raka ok. 2-3 stopnie od gromady otwartej M44. Jej obserwacje będą wtedy możliwe o świcie w elongacji około 30 stopni nisko nad horyzontem więc jej dostrzeżenie będzie bardzo trudne.

Około 15 października jasność komety wynosić będzie już 9-10 mag i możliwe będzie dostrzeżenie jej za pomocą większych lornetek.

Bardzo dobre warunki do obserwacji tej komety rozpoczną się na początku listopada kiedy osiągnie ona jasność 7-8 mag. Wówczas możliwe będą jej obserwacje nawet za pomocą niewielkich lornetek. W tym czasie kometa świecić będzie o świcie około 30 stopni nad wschodnim horyzontem. Jasność komety zmierzającej szybko w stronę Słońca będzie stopniowo rosnąć. Około 10 listopada osiągnie ona jasność około 5-7 mag a 18 listopada przechodząc blisko Spiki około 3-6 mag. Warkocz komety powinien być dobrze widoczny. Warunki do jego obserwacji będą utrudnione ponieważ kometa znajdzie się o świcie poniżej 10 stopni nad horyzontem.

W grudniu kometa zacznie w miarę szybko zbliżać się do naszej planety a jej rozmiary kątowe oraz długość warkocza powinny rosnąć. W połowie grudnia Księżyc zacznie rozświetlać nocne niebo co w znacznym stopniu utrudni obserwacje komety. Jest jednak duża szansa, że pod koniec roku kometa ISON będzie nadal widoczna (5-7 mag) a jej ogon powinien być widoczny nawet gołym okiem. Przy pomocy lornetek możliwe będzie obserwowanie tej komety jeszcze przez kilka tygodni.

 

Więcej o innych obiektach nocnego nieba poczytaj w module KALENDARZ ASTRO 2013.

‹ Powrót